Očkování proti chřipce

Logo Logo

Články

VZP radí: nechte se očkovat proti chřipce

Náhlá horečka, zimnice, suchý dráždivý kašel, bolesti hlavy a kloubů a pocit rozlámanosti – to je chřipka. Virové onemocnění může postihnout každého bez rozdílu věku, i když nejčastěji onemocní děti, starší osoby a osoby oslabené různými chronickými onemocněními.

 Jedinou dostatečně spolehlivou prevencí chřipky je očkování. U zdravých dospělých v 70-90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku a také riziko úmrtí. Ve vyspělé Evropě je proočkovanost proti chřipce kolem 22 % a proočkovanost lidí starších 65 let dokonce 60-75 %. V České republice se proočkovanost pohybuje mezi 6 až 7 %, u starších osob asi 30 %.

Komu VZP vakcínu hradí

VZP hradí vakcínu proti chřipce a její aplikaci u čtyř zákonem stanovených skupin pojištěnců. Jsou to pojištěnci nad 65 let věku, dále pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest či ledvin nebo diabetem. A také osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Jmenované skupiny pojištěnců mohou mít očkování zcela zdarma, pokud si vyberou aplikaci očkovací látky v nabízené nejlevnější ekonomické variantě. V případě, že se rozhodnou pro aplikaci jiné očkovací látky, uhradí cenový rozdíl lékaři přímo ve zdravotnickém zařízení. 

Výhoda pro klienty VZP

Pokud nepatříte do výše uvedených skupin, musíte si očkování proti chřipce plně hradit, ať už si po poradě s lékařem vyberete jakoukoli vakcínu. Celkově by očkování mělo stát cca 300-400 Kč. Jako klienti VZP můžete ale využít příspěvek na očkování z fondu prevence pojišťovny. Členům Klubu pevného zdraví, kteří se zapojí do kreditního programu Zdravý život, a dětem, které se zúčastní příspěvkového programu Zdravá rodina, totiž pojišťovna přispívá na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění (viz www.vzp.cz/vyhody).


Pro pacienty

Období očkování obvykle začíná v září a končí v listopadu, tedy ještě předtím, než chřipková vlna vypukne naplno. Očkovat se lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu trvá, než si vybuduje imunitu. více zde ►

Pro lékaře

Objednávku chřipkových vakcín je vhodné realizovat s dostatečným předstihem, abyste zajistili rizikovým skupinám mezi vašimi pacienty dostatečné pokrytí vakcínou. více zde ►