Očkování proti chřipce

Logo Logo

Co je to chřipka?

Popis

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B, nebo C rodu Influenza. Inkubační doba, tedy čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 hodin po dva dny. Virulence, tedy schopnost šířit nemoc na další lidi v okolí nakaženého, trvá první 4 dny nemoci.

Virus chřipky je velmi přizpůsobivý a často mutuje, proto je možné nakazit se chřipkou i několikrát za sezónu, protilátky vytvořené tělem na jeden virus nejsou schopny si poradit s jeho pozměněnou formou. Virus každoročně putuje z jižní polokoule k nám na severní, v plné síle udeří v takzvané „chřipkové sezoně", nejčastěji na přelomu roku. Chřipka prakticky nikdy nenapadá pouze jednotlivce, vyskytuje se tedy v epidemiích či pandemiích.

Přenos

Nejčastější přenos chřipky probíhá takzvanou kapénkovou infekcí, tedy kýcháním, kašláním a podobně. Virem se lze samozřejmě nakazit také kontaktem s nemocným nebo s předměty, kterých se dotýkal. Chladné měsíce jsou pro šíření chřipky ideální, více lidí se shlukuje v místnostech a dopravních prostředcích, které jsou často špatně větrané. Proto je nezbytné dbát v tomto období úzkostlivě na osobní hygienu.

Příznaky

Pro chřipku je, narozdíl od nachlazení, typický rychlý nástup. Začíná zpravidla horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě několik týdnů po uzdravení.

Komplikace

Každý rok u více než 2 tisíc pacientů v Česku končí chřipka smrtí. Někteří lidé umírají v prvních dnech onemocnění za příznaků těžké intoxikace, která se může vyskytnout i u osob do té doby zcela zdravých.

"Nekomplikované onemocnění", tedy normální průběh chřipky, trvá přibližně jeden týden, avšak u části pacientů dochází k dalším komplikacím, jako je například zánět středního ucha, zánět dutin a zápal plic. Komplikace chřipky, zejména zápal plic, ohrožují především život osob oslabených jinou chronickou nemocí nebo lidí ve vysokém věku.


Pro pacienty

Období očkování obvykle začíná v září a končí v listopadu, tedy ještě předtím, než chřipková vlna vypukne naplno. Očkovat se lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu trvá, než si vybuduje imunitu. více zde ►

Pro lékaře

Objednávku chřipkových vakcín je vhodné realizovat s dostatečným předstihem, abyste zajistili rizikovým skupinám mezi vašimi pacienty dostatečné pokrytí vakcínou. více zde ►