Očkování proti chřipce

Logo Logo

Kampaň STOP chřipce!

Češi teď mohou říct chřipce stop. Projekt STOP chřipce! odstartoval.

Praha, 10. listopadu 2015Dnes byl zahájen projekt STOP chřipce! Jeho cílem je zlepšit informovanost o této závažné, a přitom podceňované nemoci a zároveň zvýšit proočkovanost proti chřipce v České republice. Ta je totiž oproti vyspělým zemím stále velmi nízká a zbytečně tak dochází k vážným zdravotním komplikacím a dokonce i úmrtím. Jen v minulém roce u nás zemřelo přímo na chřipku více než padesát lidí, na komplikace spojené s chřipkou pak další stovky lidí1. Součástí projektu STOP chřipce! je i online petice za zvýšení proočkovanosti v ČR. Záštitu nad projektem převzala Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

Úmrtnost v Evropě na chřipku nebo na komplikace s ní spojené dosahuje fatálních čísel až 160 lidí na 100 tisíc obyvatel.2 V ČR však není chřipka vnímána jako závažné onemocnění, a proto se proočkovanost v české populaci již několik let pohybuje na hranici 6 %. Trend v západní Evropě, USA, Kanadě či vyspělých zemích Asie (Japonsko, Jižní Korea) je ovšem opačný, neboť zde si jak odborná, tak laická veřejnost závažnost chřipky uvědomuje. U našich sousedů v Německu je proti chřipce očkována každý rok asi čtvrtina obyvatel, v Kanadě 37 % a v USA bezmála polovina všech lidí.3,4,5 Projektem STOP chřipce! chce tento trend následovat i Česká republika.

Chřipková epidemie k nám přitom dorazí každý rok s železnou pravidelností (obvykle na přelomu ledna a února). Ročně v ČR onemocní chřipkou 5 - 10 % dospělých a 20 - 30 % dětí, hospitalizováno je  7 až 16 tisíc osob.6 Přibližně 1 500 jich zemře na komplikace způsobené chřipkou – to je dvakrát víc, než jich zemře v důsledku dopravních nehod. Přesto Češi zůstávají v přístupu k preventivnímu očkování rezervovaní. Očkování je přitom podle Světové zdravotnické organizace nejúčinnější prevencí chřipky. Na samotnou chřipku totiž dosud neexistuje žádný účinný lék, tlumí se jen příznaky nemoci. Chřipka je kapénková infekce a díky vysoké nakažlivosti se snadno šíří. Virus chřipky je navíc velmi odolný, na klice, vypínači či madle v MHD může přežít i několik dní.

Chřipka nejvíce ohrožuje seniory, chronicky nemocné, malé děti a těhotné ženy. Pro tyto rizikové skupiny může mít fatální následky. Nevyhýbá se však ani zdravým silným lidem v produktivním věku – i jim může pořádně zkomplikovat život nejen z hlediska zdravotního, ale i ekonomického (náklady na léčbu, menší příjem atd.).

Riziko úmrtí na chřipku nebo zápal plic v porovnání se zdravými dospělými je vyšší7:

435x u lidí s onemocněním srdce a plic

240x u lidí s onemocněním srdce a diabetu

120x u lidí s onemocněním plic

52x u lidí s onemocněním srdce

 

K petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v České republice se můžete připojit na www.stop-chripce.cz. Svoji podporu iniciativě STOP chřipce! můžete vyjádřit také na Facebooku.

 

„Projekt STOP chřipce! jsem podpořil, protože jsem očkování proti chřipce sám vyzkoušel a fungovalo to,“ řekl herec Miroslav Táborský, jeden ze signatářů petice. 

 


Více na www.stop-chripce.cz

KONTAKT:

Kateřina Jíchová

email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300

 

Zdroje:

1http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/ARO_ARI/2014_2015/zpravy_2014_2015/Zprava_NRL_16tyden_2015.pdf

2http://wikiskripta.eu/index.php/Chřipka

3http://www.cdc.gov/flu/fluvaxview/coverage-1415estimates.htm

4http://www.gbe-bund.de/pdf/DEGS1_Impfstatus_E.pdf

5http://www.phac-aspc.gc.ca/im/nics-enva/vcac-cvac-eng.php

6KYNČL, J., PROCHÁZKA, B., GODDARD, NL. et al. A study of excess mortality during influenza epidemics in the Czech Republic, 1982–2000. Eur J Epidemiol, 2005, 20, p. 365–371.

7Barker WH et al. Pneumonia and Influenza deaths during epidemics: implications for prevention. Arch Intern Med, 1982, 142(1):85-9


Pro pacienty

Období očkování obvykle začíná v září a končí v listopadu, tedy ještě předtím, než chřipková vlna vypukne naplno. Očkovat se lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu trvá, než si vybuduje imunitu. více zde ►

Pro lékaře

Objednávku chřipkových vakcín je vhodné realizovat s dostatečným předstihem, abyste zajistili rizikovým skupinám mezi vašimi pacienty dostatečné pokrytí vakcínou. více zde ►