Očkování proti chřipce

Logo Logo

Prevence proti chřipce

Pokud chcete ochránit organismus nejen proti chřipce, ale i dalším nemocem, měli byste myslet na budování dlouhodobé obranyschopnosti. Není bez zajímavosti, že z 90 % jsou imunitní selhání způsobená špatnou funkcí střev, takže základem imunity je vyvážená strava, která neobsahuje příliš tuků, ale na druhou stranu není ani příliš nízkokalorická.

Sedmero tipů na zvýšení imunity

  • Zajistěte si přísun čerstvého ovoce a zeleniny dopřejete tělu dostatek vitamínů, hlavně A, B, C, E a K. Jezte potraviny s antioxydanty. Vhodné je doplnit stravu také o probiotické jogurty.
  • Dodržujte pitný režim, který můžete doplnit například "fresh" džusy, nebo bylinnými čaji. Ideální je čaj z třapatky nachové, která dokáže aktivovat bílé krvinky.
  • Pobytem na slunci umožníte přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu.
  • Koupáním se pročistí dýchací cesty, které jsou místem množení virů.
  • Zajistěte tělu dostatek spánku a přiměřené množství odpočinku.
  • Pravidelná sprcha studenou vodou nebo sauna pomáhá tělu zvyšovat obranyschopnost.
  • Pravidelný aerobní pohyb by měl být součástí vašeho denního harmonogramu. Pokud nestíháte sportovat, můžete alespoň omezit jízdy autem a místo nich raději volit svižnou chůzi.

Očkování - spolehlivý ochránce před chřipkou

Nejefektivnějším prostředkem pro předcházení chřipce je očkování. Účinnost očkování je vysoká - u zdravých jedinců zabrání nemoci v 70 - 90 % případů, u osob nad 60 let ochrání 60 - 70 % pacientů. Očkování především snižuje riziko úmrtí pacienta o 80 % a také díky němu klesá pravděpodobnost závažných komplikací. Ideální dobou pro jeho aplikaci je ta část roku, kdy tělo není chřipkových virem ohroženo, tedy v září nebo říjnu - po skončení letních dovolených. Organismus tak má dost času očkování přijmout a vybudovat si imunitu, která ho v zimních měsících před chřipkou ochrání.


Pro pacienty

Období očkování obvykle začíná v září a končí v listopadu, tedy ještě předtím, než chřipková vlna vypukne naplno. Očkovat se lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu trvá, než si vybuduje imunitu. více zde ►

Pro lékaře

Objednávku chřipkových vakcín je vhodné realizovat s dostatečným předstihem, abyste zajistili rizikovým skupinám mezi vašimi pacienty dostatečné pokrytí vakcínou. více zde ►