Očkování proti chřipce

Logo Logo

Rizika chřipky

Snad každý ji už měl, řada z nás ji bere na lehkou váhu a plete si ji s méně závažnými onemocněními. Řeč je samozřejmě o chřipce, tedy o akutní infekci dýchacího ústrojí způsobené některým z chřipkových virů. Chřipka má na svědomí každoročně 250 - 500 tisíc úmrtí po celém světě, v Česku je to až 2661 lidí. Jaká tedy jsou rizika chřipky?

Ekonomická ztráta

Málokdo si dovede spočítat, na kolik ho chřipka vlastně vyjde. Ztráta peněz v zaměstnání, několik dní odloučení od soukromého života, nákup léků, vitamínů... Pojďme se tedy k účtu za chřipku propracovat na modelovém případu Čecha s průměrnou mzdou 25 tisíc korun. Toho vyjde chřipka na 4733 korun jen na ušlé mzdě - v případě, že zůstane marodit dva pracovní týdny (podle studie analytické společnosti Deloitte).2 Když onemocní za rok oba rodiče, znamená to ztrátu pro rodinu i více než 10 tisíc Kč. Pokud o podobné částky přijde ročně statisíce domácností, "chřipkové škody" se v ČR vyšplhají na miliardové částky.

Zdravotní komplikace

Závažnost zdravotních komplikací způsobených chřipkou se různí - od relativně neškodných potíží až po život ohrožující stavy. Celkem rozeznáváme tyto základní komplikace:

  • chřipkový zápal plic (pneumonie)
  • akutní zánět hrtanu
  • zánět vedlejších dutin nosních
  • zánět svalů
  • zánět středního ucha
  • zánět srdce
  • postižení nervového systému

Zápal plic

Tato těžká chřipková komplikace se může někdy objevit, a to obvykle těsně po počátečních příznacích chřipky. Při zápalu plic trpí pacienti výrazným kašlem, nemocný "nestačí s dechem". Následky zápalu plic mohou být fatální. V případě této komplikace je nutná okamžitá hospitalizace a intenzivní léčba. I za použití prostředků pokročilé medicíny umírá až polovina pacientů s chřipkovým zápalem plic.

Akutní zánět hrtanu

Ztráta hlasu, dráždivý kašel, sípání, dušnost - to jsou příznaky akutního zánětu hrtanu. Při něm dochází ke zduření tkáně v oblasti hrtanu (a hlasivek), čímž se výrazně omezí proudění vzduchu do plic. Zánět se může rozšířit až na průdušky. V takovém případě se obvykle k obtížím přidává hrubý kašel a vysoká teplota.

Zánět svalů

Zánět svalů se projevuje nejčastěji zhruba 5 - 7 dní od počátku chřipky. Tento druh zánětu je spojený s chřipkovým virem typu B. Projevuje se svalovou slabostí, celkovou únavou a bolestí svalů. V případě takového zánětu musí pacient dodržovat klid na lůžku.

Zánět srdečního svalu

Zrádná komplikace, která se může projevit okamžitě, nebo může její rozvoj být postupný. Pacient pociťuje bušení srdce, celkovou slabost, nevolnost, únavu. Mezi příznaky patří také otok dolních končetin. V případě rozvoje této komplikace je nutná urychlená hospitalizace.

Postižení nervového systému

Zánět mozku nebo mozkových blan se typicky projevuje celkovou schváceností, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, bolestí očí, bolestí svalů a zad. Komplikovanější případy mohou provázet i halucinace, poruchy vědomí, nebo křeče.

Zánět středního ucha

Vysoké teploty, zvýšená citlivost a bolesti ucha obvykle provázejí tuto komplikaci.

Zánět vedlejších dutin nosních

Dlouho trvající rýma, bolesti hlavy a horečky mohou být příznakem zánětu vedlejších dutin nosních.

 

Výpovědi rodičů v USA o tom, jaké důsledky měla chřipka pro jejich potomky.


Pro pacienty

Období očkování obvykle začíná v září a končí v listopadu, tedy ještě předtím, než chřipková vlna vypukne naplno. Očkovat se lze i v průběhu chřipkové sezóny, ovšem bezprostředně po očkování je potřeba počítat s tím, že tělu trvá, než si vybuduje imunitu. více zde ►

Pro lékaře

Objednávku chřipkových vakcín je vhodné realizovat s dostatečným předstihem, abyste zajistili rizikovým skupinám mezi vašimi pacienty dostatečné pokrytí vakcínou. více zde ►